V průběhu historie sloužil olivový olej člověku k nejrůznějším účelům.
Olivový olej se dnes používá především jako potravina, na každém stole i v kuchyni, nejen ve stravě středomořských populací.
Při použití v syrovém stavu, kdy chuť extra panenského olivového oleje zvýrazňuje chuť kořeněných jídel, získá chuť salátů, „bruschette“, pečených mas, polévek, omáček a různých příloh říz, kterému se žádné koření nevyrovná zdravým způsobem.
Olivový olej při vaření
Olivový olej je také rozhodně nejlepší tuk na vaření a smažení. Vhodnější než živočišné tuky, vhodnější než oleje ze semen, protože se skládá hlavně z mononenasycených mastných kyselin, které mají vyšší nutriční hodnotu a lépe odolávají teplu.
Mezi olivovými oleji moderní nutriční věda považuje olivový olej za nejvhodnější pro použití při vaření ve srovnání s extra panenským olivovým olejem, protože si zachovává své chemické složení a tím i své nutriční výhody, ale navíc neobsahuje látky, které jsou zvláště citlivé. zahřívat a které by při vaření vyvolaly oxidační procesy.
Olivový olej „CADELMONTE“ je ideální pro zdravé smažení, omáčky, pečeně, soté a majonézu bez zápachu, protože:
- lépe odolává vysokým teplotám díky vyššímu obsahu mononenasycených mastných kyselin (kolem 70%) ve srovnání s oleji ze semen
- je očištěn od kyselosti a nečistot
- má velmi nízkou míru kyselosti (v průměru 0,4%)
- neuvolňuje silné pachy
- zachovává si nezaměnitelnou chuť olivového oleje, aniž by změnil chuť potravin
- je zdravější než živočišné tuky, protože mastné kyseliny, ze kterých se živočišné tuky (máslo, sádlo, nerostlinné margaríny) skládají, poskytují LDL cholesterol („špatný “, které blokují tepny) a jsou hůře stravitelné.
- Olivový olej odolává zahřívání déle, protože se smaží při nižších teplotách (při 140°/150 C°), takže vliv zahřívání je na něj menší.