Ve zdravé a vyvážené stravě by 30 % kalorií mělo pocházet z lipidů, které tělu dodávají „rezervní“ energii. Kromě této „energetické“ funkce mají lipidy také funkci „plastickou“, protože struktury a orgány uvnitř buněk vyžadují jejich přítomnost, aby mohly vykonávat svou činnost.
Ale ne všechny tuky jsou stejné, olivový olej je lepším zdrojem lipidů než ostatní, protože se skládá z velkého množství mononenasycených mastných kyselin. Olivový olej se skládá z velké části z kyseliny olejové, což je mononenasycený tuk. Mononenasycené kyseliny zabraňují oxidaci specifických proteinů (LDL), tedy řetězové reakci pocházející z volných radikálů přítomných v krvi, což je jev zodpovědný za postupné ztluštění tepen, a tedy předstupeň aterosklerózy. Mononenasycené kyseliny také pomáhají udržovat vysokou hladinu HDL ("dobrého" cholesterolu) a nízkou hladinu LDL ("špatného" cholesterolu). Ostatní rostlinné oleje (oleje ze semen) jsou v podstatě složeny z polynenasycených mastných kyselin.
Strava bohatá na mononenasycené mastné kyseliny (přítomné v hojném množství v olivovém oleji) spojená s mírnou konzumací sacharidů a rozpustné vlákniny s ovocem, zeleninou a obilovinami a spojená s mírnou konzumací živočišných bílkovin (maso, mléko, vejce) je vynikající model výživy pro každou osobu; a tvoří základ pravé středomořské stravy.
Dobré důvody, proč si vybrat olivový olej
- je méně tučný než jiné rostlinné oleje
- brzdí oxidační procesy
- poskytuje platný přísun vitamínů
- reguluje cholesterol v těle
- je extrémně stravitelný
Je méně tučný než jiné rostlinné oleje.
Obsah tuku a kalorický poměr (9 kalorií/1 gram) je stejný pro všechny olivové oleje a pro všechny oleje ze semen. Ale zatímco všechny oleje ze semen jsou chemicky extrahovány (s rozpouštědly) z příslušných semen a poté čištěny a rafinovány, což je proces, při kterém je také odstraněna chuť, u extra panenského olivového oleje chuť pocházející z lisovaných oliv mechanicky, umožňuje použití menšího množství, které dodává kořeněným potravinám plnější chuť.
Blokuje oxidační procesy
Díky četným antioxidačním látkám, které mononenasycené mastné kyseliny přinášejí (fenolické sloučeniny, tokoferoly a karotenoidy), zabraňují tvorbě volných radikálů tím, že působí jako skutečné „vychytávače“ organismu.
Tyto látky jsou však citlivé na teplo: lisování oliv za studena (nyní aplikované na téměř všechny 100% italské extra panenské olivové oleje) zaručuje produktu maximální přínos antioxidantů.
Poskytuje platný přísun vitamínů,
zejména vitamínů A, D, E, K, které podporují tělesný růst, svalovou aktivitu a zvyšují odolnost proti infekcím. Kromě toho, že olivový olej poskytuje vitamíny přímo, pomáhá také asimilovat vitamíny poskytované jinými potravinami.
Reguluje cholesterol v těle
Pravidelné užívání olivového oleje zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL), toho, který čistí tepny, a pomáhá udržovat nízkou hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL), což je naopak má tendenci je uzavírat. Olivový olej proto:
- ovlivňuje krevní tlak
- chrání před ischemickou chorobou srdeční
- zabraňuje riziku druhého infarktu
Olivový olej chrání cévy
- před riziky arteriosklerózy
- před riziky trombózy
- před snížením kognitivních funkcí ve stáří
Protože díky svému převládajícímu složení mononenasycených mastných kyselin pomáhá udržovat vysokou hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, tepny čistší, a naopak snižuje „špatný“ LDL cholesterol, který naopak má tendenci blokovat samotné tepny.
Obsahuje také vitamín E a antioxidační látky, které pocházejí z oxidace lipoproteinů s nízkou hustotou na stěnách tepen, což je předehra ke vzniku aterosklerózy.
Je extrémně stravitelný
Olivový olej patří mezi dietní tuky, které jsou nejlépe snášeny trávicím systémem, protože:
- je extrémně stravitelný
- má příznivé účinky při gastritidě a gastroduodenálních vředech
- pomáhá při zácpě
- má změkčující účinek na sliznici a při současně lubrikant střeva
Lék na revmatoidní artritidu
Příjem olivového oleje snižuje riziko zánětu typické pro revmatoidní artritidu díky antioxidačním vlastnostem mastných kyselin přítomných v olivovém oleji.
Napomáhá kalcifikaci kostí
- Napomáhá mineralizaci a kalcifikaci kostí při vývoji plodu a růstu dítěte
- Předchází degradujícím účinkům stárnutí, kdy osteoporóza ohrožuje náš kosterní systém
Tajemství olivového oleje v tomto případě spočívá v triolinu, složce kyseliny olejové, na kterou je olivový olej obzvláště bohatý (mezi 55 % a 83 % svého složení), v kombinaci s tím, že olivový olej poskytuje málo polynenasycených mastných kyselin, esenciálních pro vývoj kostry, ale škodlivý, pokud je užíván v nadměrném množství (olivový olej je složen z maximálně 22 % polynenasycených).
Je extrémně stravitelný
Olivový olej je od starověku znám jako důležitá užitečná látka pro zdraví pokožky (jako zvlhčovač a změkčovadlo) a vlasů. Olivový olej je velmi cenným základem pro kosmetiku: samostatně nebo jako základ pro obklady do zpráv po koupeli, zabraňuje stárnutí pokožky a tvorbě vrásek.
Zejména pro jemnou dětskou pokožku odborníci doporučují roztíratelnou emulzi na bázi olivového oleje, vitamínu E a mandlového oleje.
Zabraňuje obezitě
Ve spojení se stravovacími návyky, které jsou stále více podmíněny západním modelem výživy, nabyla obezita charakteristiky skutečné epidemie, která je i v méně průmyslových zemích stále ve fázi alarmujícího růstu.
Tato skutečná „nemoc z pohody“ neustále narůstá, zejména mezi mladší populací.
Středomořská strava je ideálním dietním modelem pro prevenci obezity, a to také a především díky olivovému oleji, který je zdravým zdrojem lipidů.
Olivový olej ve skutečnosti:
- zvyšuje množství "dobrého" HDL cholesterolu, "scavenger" tepen a snižuje "špatný" LDL cholesterol, který je ve skutečnosti zodpovědný za okluzi tepen
- pokrývá nutriční potřebu tuků poskytuje správnou rovnováhu nasycených, polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin
zdroj: https://www.oliosuditalia.it/benefici-dellolio-extra-vergine-di-oliva/